252 روز پیش
بدون دیدگاه

راهنمای تعمیر سشوار بوش

سشوار وسیله ای است که با استفاده از انرژی الکتریکی باد گرم تولید نموده و در منازل و سالن های آرایش از آن جهت خشک نمودن و حالت دادن به مو استفاده میشود. علیرغم تنوع سشوارها در بازار، در این فصل اهم توجه به اجزاء مشترک سشوارهاست تا بتوانید بدون توجه به مارک یا مدلی خاص به تعمیر هر نوع سشوار بپردازید.

سشوار چگونه کار می کند؟

سشوار شخصی اشکال و اندازه های مختلفی دارد. اما تمام آن ها اجزا مشابه ای دارند و با یک روش یکسان کار می کنند. سشوار معمولی شامل یک سوئیچ on/off، سوئیچ کنترل سرعت فن و موتور، یک سوئیچ کنترل حرارت یک المنت حرارتی و سوئیچ قطع حرارتی. سوئیچ حرارتی میزان جریان تحویل داده شده به المنت حرارتی را کنترل می کند. بنابراین گرمای تحویل داده شده به سشوار را کنترل می کند. سوئیچ سرعت فن، سرعت موتور فن و فن را کنترل می کند. بنابراین قدرت هوای تحویل داده شده به سشوار را کنترل می کند. سوئیچ قطع حرارتی یک ویژگی ایمنی است برای اینکه اگر دمای المنت بالا رفت قطعش کند.

نحوه تعمیر سشوار

تعمیرات متداول سشوار شامل سرویس سوئیچ، فن، المنت حرارتی و قطع حرارتی است.

سرویس کردن سوئیچ

On/off، سرعت فن و سوئیچ های حرارتی همه با یک روش کار می کنند. آنها جریان ورودی به سشوار ، فن و المنت ها کنترل می کنند. بعضی از سوئیچ ها تنها 2 حالت دارند: on یا off high یا low و سایر سوئیچ ها  3 حالت یا بیشتر. با این حال تمام آنها روش های یکسانی برای تست و تعویض دارند. دراینجا نحوه تست سوئیچ سشوار آورده شده است.

مرحله 1: سشوار را از برق جدا کرده و با دقت پیچ ها را باز کنید و از محلش جدا کنید. پیچ ها معمولا در نزدیکی دریچه موتور قرار دارند.

مرحله 2: سوئیچ ها در دسته یا محفظه اصلی بین سیم برق و موتور فن و عنصر گرمایش نصب خواهند شد. سوئیچ را جدا کرده و آن را قطع کنید.

مرحله 3: از یک تستر اتصال کوتاه یا مولتی متر استفاده کنید. مطمئن شوید که سوئیچ آنگونه که باید عمل می کند. یعنی یک سوئیچ on/off یک مدار باز را در وضعیت off و یک اتصال کوتاه را در وضعیت on نشان میدهد.

سوئیچ های سرعت فن و سوئیچ های المنت گرمایشی پیوستگی در تمام تنظیمات را نشان می دهد.

راهنمای تعمیر سشوار بوش

سرویس فن

فن داخل سشوار، هوا را از طریق دریچه می کشد و آن را از طریق دهانه به سمت بیرون پرتاب می کند. سوئیچ سرعت فن آن جریان الکتریکی را تغذیه می کند. فن سشوار به طور کلی کاملا با دوام است. علل اصلی مشکلات مربوط به مو و رطوبت است دو عنصری که به وفور در حمام پیدا می شود.

مو، پرز و سایر مواد باقی مانده می توانند فیلتر صفحه را در ورودی هوا مسدود کنند. برای تمیز کردن آن از کمپرسور هوا یا مسواک نرم استفاده کنید. رطوبت می تواند به هر موتوری با شورت کردن اجزا آسیب برساند. برای تعمیر فن یا موتور سشوار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: پیچ های بدنه را برداشته و آن را بلند کنید.

مرحله 2: تیغه های فن را برداشته و بررسی کنید. در صورت لزوم تعمیر یا تعویضش کنید

مرحله 3 : موتور را با استفاده از تستر اتصال کوتاه تست کنید تا مطمئن شوید جریان در کل حلقه وجود دارد. در غیر این صورت موتور را با یک موتور یکسان دیگر از نظر اندازه و وات تعویض کنید. اگر نمیتوانید یک موتور جایگزین پیدا کنید یا اگر هزینه آن بیشتر از نصف هزینه یک سشوار جدید است. کل سشوار را تعویض کنید.

سرویس المنت حرارتی

المنت حرارتی در یک سشوار یک سیم پیوسته زخیم و با مقاومت بالا است که در اطراف یک قاب عایق قرار دارد. در نازل دستگاه یا دریچه خروجی نصب شده است. وقتی جریان الکتریکی وارد آن می شود المنت گرم شده و فن هوا را از روی المنت عبور داده و آن را قبل از اینکه از نازل خارج شود گرم می کند. برای تست المنت سشوار اگر مشکوک به مشکلی هستید؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1 : محفظه سشوار و پوشش المنت را جدا کنید.

مرحله 2 : دو سیم منتهی به المنت را پیدا کنید. سیم ها و سیم پیچ های المنت را به صورت ظاهری از نظر هر گونه خرابی بررسی کنید.

مرحله 3 : از یک تستر اتصال کوتاه و یا مولتی متر برای چک کردن مسیر جریان استفاده کنید. مدار بین دو سیم مسی باید بسته باشد. در غیر از این صورت کلید قطع حرارتی را چک کنید.

مرحله 4: اگر قطع کننده حرارتی به درستی عمل می کند المنت حرارتی را تعویض کنید.

سرویس قطع کننده حرارتی

در اکثر سشوارهای برقی یک قطع کننده حرارتی در داخل المنت قرار دارد. هدف از ترموستات این است که المنت سشوار را زمانی که دمای آن بیش از اندازه بالا رفت خاموش کند. برای تست قطع کننده حرارتی مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: پوششی که المنت در آن قرار دارد را باز کنید تا به المنت دسترسی پیدا کنید.

مرحله 2 : قطع کننده حرارتی را از نظر خرابی و سوختگی بررسی کنید.

مرحله 3 : محل های اتصال را با دستمال کاغذی تمیز کنید. ضایعات را به صورت کنترل شده و با استفاده از کمپرسور هوا طوری که به سیم های المنت آسیبی نرسد تمیز کنید. نکاتی که در این مقاله وجود دارد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خودتان مشکلاتی را که ممکن است برای سشوار شما پیش آید برطرف کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

نکاتی که رعایت آن ها در کاربرد سشوار الزامی است:

۱- از ریختن آب بر روی بدنه سشوار خودداری نمایید.

۲- در صورت مشاهده هرگونه اتصال بدنه در سشوار، از کاربرد دستگاه خودداری نموده و بلافاصله آن را باز کنید و به جستجوی عیب و رفع آن بپردازید.

۳- در صورت زخمی بودن سیم رابط سشوار، سریع آن را تعویض کنید.

۴- از وارد آوردن ضربه به دستگاه خودداری نمایید و در صورت سقوط تصادفی دستگاه بهتر است قبل از اتصال مجدد به برق، قطعات الکتریکی و مجموعه دستگاه بررسی گردد.

۵- در صورتی که سشوار شما مجهز به ترموستات نباشد، از روش نگهداشتن آن برای مدت طولانی پرهیز کنید. رعایت این نکته در مدل هایی که بدنه دستگاه پلاستیکی است اهمیت بیشتری دارد.

۶- با روشن شدن موتور، هوا از پشت دستگاه مکیده شده و از لوله سشوار باد گرم خارج می شود. از مسدود کردن مسیر هوای ورودی پرهیز کنید زیرا موتور شدیداً تحت فشار قرار خواهد گرفت.

۷- از نزدیک کردن مو و یا چیزهایی که می توانند به راحتی داخل دستگاه مکیده شوند به قسمت مکش هوای سشوار خودداری کنید. زیرا راهیابی مواد مذکور، موتور را دچار مشکل می کند.

۸- هرگاه قصد تعمیر و یا بررسی قطعات داخل دستگاه را داشتید، ابتدا مطمئن شوید که سشوار به برق متصل نباشد.

راهنمای تعمیر سشوار بوش

خرید از فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی THBOSCH

پیدا کردن یک فروشگاه معتبر برای خرید محصولات بوش اصل آلمان از مهم ترین موارد به حساب می آید. فروشگاه THBOSCH یکی از نمایندگی های معتبر لوازم خانگی بوش می باشد که با ارائه محصولات باکیفیت و دارای قیمت مناسب مشتریان بسیاری را از سراسر ایران جذب نموده است. این تیم با فروش لوازم خانگی تی اچ بوش و انجام پشتیبانی 24 ساعته توانسته رضایت مشتریان عزیز را جلب نماید. در صورتی که بعد از تحویل کالا شاهد هرگونه عیب و اشکالی باشید، به راحتی می توانید با تیم پشتیبانی مجموعه تماس حاصل نمایید. ثبت سفارش آنلاین و خرید از نمایندگی برند بوش سبب می شود تا در سریع ترین زمان محصولات باکیفیت خود را تحویل بگیرید. ضمانت نامه معتبری برای تمام لوازم خانگی ارائه می شود.

اینستاگرام فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی THBOSCH

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید